Türk mutfağı dünyaya açılıyor

Şef Somer Sivrioğlu'nun 'Türk mutfağı dünyada saygı gören bir mutfak değil. İlk 10'da sayılmaz' sözleriyle başlayan tartışma sonrası Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı harekete geçti. Şefler işbirliği yapılan çalışmada Türk mutfağının dünyada tanıtılması hedefleniyor.

PAYLAŞ
Türk mutfağı dünyaya açılıyor
Şef Somer Sivrioğlu’nun “Türk mutfağı dünyada saygı gören bir mutfak değil. İlk 10’da sayılmaz” sözleriyle başlayan tartışma sonrası Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı harekete geçti. Şefler işbirliği yapılan çalışmada Türk mutfağının dünyada tanıtılması hedefleniyor.
Haber Markaj - Haber Markaj

Türkiye Turizm ve Tanıtım Geliştirme Ajansı (TGA), şef Somer Sivrioğlu’nun “Türk Mutfağı dünyada saygı gören bir mutfak değil. İlk 10’da sayılmaz” sözleriyle başlayan “Türk mutfağını nasıl tanıtırız?” tartışmasına yönelik “Turkeylicious” adıyla tanıtım çalışmalarına başladı.

Hürriyet'ten Umut Erdem'in haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy yönetim kurulu başkanlığını yaptığı TGA bu doğrultuda ünlü şefler Pelin Dumanlı, Refika Birgül, Şemsa Denizsel ve Fatih Tutak’ın yemek tariflerini anlattığı videoların yanı sıra, cacık ve menemen tarifinin olduğu iki ayrı tanıtım filmini de hazırladı. Ayrıca İstanbul’a da ayrı bir vurgu yapılarak, “İstanbul Delicious” adıyla 30 saniyelik bir video da hazırlandı.

MENEMEN SOĞANSIZ CACIK SARIMSAKLI

İstanbul’dan manzaralarla birlikte klasikleşen Türk lezzetlerine yer verildi. Menemenin tanıtım videosunda yemeğin malzemeleri üç domates, iki yeşil biber, iki yumurta, taze maydanoz, kuru dağ kekiği, tuz, kara biber, kırmızı biber ve zeytin yağı olarak tanıtıldı. Bakanlığın tanıtım filminde, menemenin “soğanlı mı, soğansız mı” yapılacağı tartışmalarına karşın soğan kullanmayarak da tercihini belli ettiği görüldü. Cacıkta ise iki bardak yoğurt, dağ kekiği, kuru nane, iki diş sarımsak, zeytinyağı, dereotu ve salatalık kullanıldı. Kaynak: NTV

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN