Sağlık

Sağlık Haberleri

Bakan Varank'tan 'aşı projesi' açıklaması: Çin ve ABD'den sonra üçüncü ülkeyiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Türkiye şu anda Çin ve ABD'den sonra en çok aşı ve ilaç projesi yürüten üçüncü ülke durumunda" dedi.

BioNTech aşısı buzdolabında 1 aya kadar saklanabilecek

Türkiye'de de kullanılan Pfizer-BioNTech'in ürettiği COVID-19 aşısının buzdolabında 1 aya kadar saklanmasına onay verildi.

Aşının yan etkileri bu kadar vurgulanırsa: 'Bu bir iletişim kâbusu...'

Pandemi günlerinin geride kalması için aşılar son derece önemli. Ancak hızla kullanıma sunulan aşıların yan etkilerine rastlanma oranı çok düşük olsa da bunların yarattığı etki devasa oluyor. Uzmanlar bu durumu "İletişim kâbusu" olarak tanımlıyor. Peki ne yapmak lazım?

Koronavirüs hastalarına önemli uyarı: Kullanmamak öldürebilir

Koronavirüs hastalarının bazen verilen ilaçları kullanmadıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, uyardı: "Bu durum daha sonra vatandaşların daha ağır komplikasyonlar ile yüzleşmelerine, ağır hasta olmalarına ve daha sonra hayatlarını kaybetmesine neden oluyor."

Hindistan mutasyonu açıklaması: Daha öldürücü, iki ay sonra vaka patlaması yaşanabilir

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiye'de de tespit edilen Hindistan mutasyonu hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakanlıktan Pfizer/Biontech aşısıyla ilgili yeni açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Pfizer/Biontech aşısıyla ilgili doz aralığının 6-8 haftaya çıkarılacağını açıklamasının ardından, Bakanlıktan konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Koronavirüs testlerinde tedirgin eden veri: En yükseği nisanda yaşandı, hastanelere çok kötü yansıyor

Türkiye genelinde yapılan koronavirüs testlerinin pozitiflik oranı, 21 Şubat'ta yüzde 6,47 iken, 3 kat artarak 21 Nisan'da yüzde 19,44'e çıktı.

Daha çok kapanalım!

Kontrolü giderek zorlaşan vaka sayılarını gören her uzmanın aklındaki soru: Acaba daha mı çok kapanmalıyız? "Kademeli kapanma" dönemine girdik diyen Profesör Doktor Osman Müftüoğlu, koronavirüs tedbirleri kapsamında neden daha fazla kapanmak gerektiğini söyledi

Koronavirüste vakalar düşmezse 9 gün tam kapanma gündemde! .

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında kısmı kapanmaya giden Türkiye için kritik dönem. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Şayet vaka sayıları düşmezse çok daha sert tedbirler almak zorunda kalabiliriz" sözleri sonrasında devam eden artışlar bu yeni tedbirlerin neler olabileceği konusunda gözleri Bilim Kurulu üyelerine ve önerilerin gönderileceği yeni kabine toplantısına çevrildi..

15 Nisan 2021 koronavirüs tablosu açıklandı

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin 15 Nisan koronavirüs tablosunu açıkladı. 24 saatte 297 kişi hayatını kaybetti. Günlük vaka sayısı ve can kaybında ise korkutan artış sürüyor.

Sağlık Bakanı Koca'dan 'aşılar çöpe gitti' iddiasına sert yanıt

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Aşının çöpe gittiği iddiaları gerçekle bağdaşmamaktadır. Her bir doz aşının kıymetini biliyor ve ona göre planlama yapıyoruz. Aşının israfı söz konusu değildir" dedi.

2020'deki toplam vaka sayısının ?'ine şimdiden ulaştık!

Türkiye koronavirüs salgınının en kötü günlerinden geçiyor. Yüksek yaş gruplarının hızlıca aşılanmasına rağmen mutasyon ve aşıların gecikmesi hesapları bozdu. Rakamlara göre, 2020'nin genelinde ulaştığımız vaka sayılarına, 2021'in daha 4. ayındayken ulaştık bile...

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesinden son duruma ilişkin çarpıcı açıklamalar

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, koronavirüs salgınındaki son durumla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı: "Ev halkı dışında kimseyle bir araya gelmeyin. En büyük kaygım Güney Afrika varyantı. Çünkü bunun aşıdan kaçma, aşıyı etkisiz kılma riski var."

Burun akıntısı yaşayanlar dikkat! Uzmanı koronavirüsle bağlantısını açıkladı

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, burun akıntısı ile hastaneye başvuranların sayısının artığını söylerken, bu şikayetlerin sonucunun yüzde 80 negatif olduğunu açıkladı

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanıyor! Yeni yasaklar gelecek mi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu bugün toplanacak. Ramazan ayında tam kapanma olacak mı? Korkutan vaka sayıları sonrasında hangi ek tedbirler alınacak?

Korona virüs sürecinde sahur ve iftar önerileri

Korona virüs salgınının devam ettiği ve vaka sayılarının artış gösterdiği bu günlerde bağışıklık sistemini koruyarak oruç tutmanın mümkün olduğunu dile getiren Uzman Diyetisyen Elif Melek Avcı Dursun, Bu dönemde meyve-sebze, tahıl, süt grubu ve protein kaynağı besinler ile bol sıvı tüketimine çok dikkat edilmelidir uyarısında bulundu.

Bakan Koca'dan kritik açıklama: Böyle giderse 2-3 hafta içinde...

Sağlık Bakanlığı'nın 8 Nisan 2021 koronavirüs tablosuna göre, 258 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı ise 56 bine dayandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Şu anda bir sorun yok. Ama üç dört hafta daha böyle giderse, sorun olmaya başlar." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerli aşı için son dakika açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, D-8 Teşkilatı 10. Zirve Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: "YERLİ AŞIYI TÜM İNSANLIĞIN HİZMETİNE SUNACAĞIZ" Son bir yıldır corona virüs nedeniyle bir imtihanla karşı karşıyayız. 3 milyon insanın hayatına mal olan salgın birçok çarpıklığı gün yüzüne çıkardı. Mali zenginliğin adalet ve refahı oluşturmaya kafi olmadığı acı bir şekilde görüldü. Vatandaşlarımıza en ileri sağlık hizmetlerini sunarken dost ve kardeş ülkeleri de kaderlerine terk etmedik. Dayanışmamızı açıkça ortaya koyduk. En yoksul ülkelere yönelik borç ertelemesinin başlamasını ve sürelerinin uzatılmasını destekledik. IMF ve Dünya Bankası'nda başlatılan çalışmalara katkı sağladık.Türkiye olarak insan deneylerini yaptığımız yerli aşımızı, süreçler tamamlandıktan sonra, kimsenin geride bırakılmaması ilkesiyle tüm insanlığın hizmetine sunacağız.

Vaka sayılarıyla Avrupa birincisi, dünyada dördüncü olduk!

7 Nisan koronavirüs tablosu açıklandı. Bir günde 276 kişi hayatını kaybederken, vaka sayısı ise 54 bin 740 oldu. Açıklanan rakamlarla birlikte Türkiye, Avrupa'da ilk, dünyada ise dördüncü sıraya yerleşti

Toplam 87 haber.