Kültür Sanat

Kültür Sanat Haberleri

Bakan Ersoy, Müzeler Günü'nü kutladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Müzeler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yunus Emre'nin gün yüzüne çıkmamış yeni divanı bulundu

Vatikan'ın internet üzerinden paylaştığı dijital yazıtlarda büyük Türk mutasavvıfı ve halk ozanı Yunus Emre'nin daha önce gün yüzüne çıkmamış, içinde 200'e yakın şiir bulunan yeni divanı ortaya çıktı.

Ankara’da bir apartmanın cephesinin tamamına duvar resmi yapıldı:

Ankara'nın Çankaya ilçesinde, İpek Apartmanı'nın bir cephesinin tamamı, Meksikalı Kathrina Rupit'in maharetleriyle boyanarak duvar resmi haline getirildi. Rupit ortaya çıkardığı şaheserine 'Çiçekli Kız' adını verdi.

Kanun sanatçısı otizmli Burak’ın verdiği konser nefes kesti

Gazi Üniversitesinde, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında, otizmli kanun sanatçısı Burak Berk Boyar konser verdi.

Tiyatro Oyuncusu Handan Ertuğrul hayatını kaybetti

Devlet Tiyatroları emekli oyuncusu, Devlet Tiyatrolarının ilk Genel Müdürü Muhsin Ertuğrul'un eşi, Handan Ertuğrul (94), hayata veda etti.

Kültür ve sanatın kalbi Başkent’te atacak

Bu yıl yedincisi düzenlenen ArtAnkara Çağdaş Sanat Fuarı ATO Congresium'da Başkentli sanatseverlerle sanatçıları buluşturdu. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Kent Konseyi, 3 Nisan tarihine kadar açık olacak fuarda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak. Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, 'Büyük Kentlerde Kent, Kültür ve Sanat Hayatının Dinamikleri' konulu panele katılarak, Başkent'te sanata verilen öneme ilişkin önemli tespitlerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan minik okurlara yönelik “Biri Arkeolog mu dedi?” hikaye kitabı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ilkokul düzeyindeki çocuklar üzerinde kültür varlığı kaçakçılığının önlenmesine yönelik bilinç oluşturmak amacı ile 'Biri Arkeolog mu dedi?' adlı resimli hikaye kitabını hazırladı.

Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi Londra’da açık arttırmada satışa sunulacak

İngiltere'deki Sothebys's müzayede evinde bulunan ve İtalyan ressam tarafından resmedilen Kanuni Sultan Süleyman'ın portresi 31 Mart Çarşamba günü, 80 bin Sterlin ile 120 bin Sterlin arasında Londra'da satışa sunulacak.

Bakan Ersoy’dan Kütüphane Haftası mesajı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kütüphane Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Aşık Veysel türküleriyle anıldı

Büyük ozan Aşık Veysel, vefatının 48'inci yıl dönümünde türküleriyle Mamak'ta anıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Nevruz ateşinden atladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Nevruz Bayramı etkinlikleri kapsamında Türksoy Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'u ziyaret etti. Bakan Ersoy ve Genel Sekreter Kaseinov, Nevruz ateşinin üzerinden atladı.

Anadolu Tarihi ve Kültür Değerlerini Anlama Çalıştayı yapıldı.

AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün, Ankara'nın kültür değerlerini muhafaza etmeye çalışıyoruz açıklamasını yaptı.

Hanri Benazus koleksiyonundaki Atatürk fotoğraflarını belediyeye hediye etti

Türkiye'nin en geniş Atatürk fotoğrafları koleksiyonuna sahip olan yazar ve iş adamı Hanri Benazus, arşivinde bulunan Atatürk fotoğraflarını Ankara Büyükşehir Belediyesine hediye etti. Benazus, "Bugüne kadar Atatürk müzesinin açılması için Amerika'dan ve Lozan Üniversitesi'nden teklifler geldi. Hepsini reddettim, çünkü bu arşiv bu topluma mal oldu. Burada kalması şart ve en önemli yer de Ankara” dedi.

Türk Dil Kurumunun Yeni Yayını: Eski Anadolu Türkçesinde Sınırlandırma Yapıları

Erkan Salan tarafından hazırlanan Eski Anadolu Türkçesinde Sınırlandırma Yapıları, Türk Dil Kurumu yayınları arasındaki yerini alarak bilim dünyasıyla buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy:Özellikle sinema konusunda ortak iş birliğinin artırılması gerekiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Özellikle sinema konusunda ortak iş birliğinin artırılması gerekiyor. Türkiye biliyorsunuz dünyada dizi film ihracatında ikinci sırada ve çok deneyimli. Hem bakanlığımız hem sektörümüz bu konuda çok deneyimli” ifadelerini kullandı.

Sinemaya 1,8 milyonluk yeni destek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, senaryo, kısa film, animasyon film ve proje geliştirme türlerindeki 2021 yılı desteklerini açıkladı.

'Frida' Kadın Oyunları Festivali Ankara'da yeniden can bulacak

Türkiye'de ilk kez Bilkent Center'ın ev sahipliğinde ve Ankara Sanat Tiyatrosu (AST) iş birliği ile düzenlenen Kadın Oyunları Festivali'nde 'Frida' oyunu sahnelenecek.

Türk Dünyası Tonyukuk Parkı Altındağ’da açılıyor

Uluslararası Türk Akademisi ve Altındağ Belediyesi işbirliğinde Ankara'da yapılan Türk Dünyası Tonyukuk Parkı ve Bilge Tonyukuk Yazıtı'nın açılışı, 22 Şubat Pazartesi günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop tarafından yapılacak.

TDK’ya en çok gelen Türkçe astronot isim önerileri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı çağrının ardından 'astronot' kelimesinin Türkçe karşılığı için gelen isim önerilerini açıklayan Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Gürer Gülsevin, Gökmen, gökalp, gökderi, yani gök kelimesi ile başlayan, devam eden kelimeler çoğunlukta. Demek ki halkın dil zevki o yönde oluyor. Bir de gelenler arasında şahıs isimleri var. Alpaslan var, Fatih var. Tarihimizdeki önemli şahsiyetlerin isimleri canlandırılmak isteniyor dedi.

Toplam 36 haber.