Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Bilim insanlarından korkutucu açıklama: Atmosfer küçülüyor

Bilim insanları Dünya’nın atmosferinin 1980’den günümüze kadar 400 metre küçüldüğünü ve tehlikenin büyük olduğunu açıkladı.

WhatsApp'ta süre doluyor: Veri ilkelerini kabul etmeyenlerin hesapları silinecek

WhatsApp'ta tartışmalara neden olan gizlilik sözleşmesi için yapılan uzatma 15 Mayıs tarihinde sona eriyor. WhatsApp'ın gizlilik sözleşmesini onaylamayanların askıya alınacak. Yani kullanıcılar sözleşmeyi onaylamadıkları takdirde WhatsApp'ı kullanamayacak.

Bakan Varank yerli aşı için tarih verdi: Sonbaharda VLP teknolojisindeki aşımızı elimize alabiliriz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dünyada 4 ülkenin VLP aşı teknolojisi üzerinde çalıştığını belirterek "Bu ülkelerden biri biziz. Her şey başarılı olabilirse, sonbaharda VLP teknolojisindeki aşımızı elimize alabiliriz diye düşünüyorum" dedi.

TEI-TJ300 Turbojet motoru rekor kırdı

Türk mühendisleri tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanan Türkiye'nin ilk Orta Menzilli Füze Motoru TEI-TJ300, dünya rekoru kırdı. TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) Projesi kapsamında geliştirilen turbojet motor, 240 mm çap ile 1342 N itki kuvvetine ulaştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, sosyal medya hesabından TEI-TJ300 motorunun rekor kıran test videosunu paylaştı.

Bakan Varank: “(İntranazal sprey aşı) Nisan ayında insanlı denemelere başlayacağız”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İntranazal aşı için Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) onayı beklediklerini belirterek, 'Eğer onayımızı alırsak İnşallah Nisan ayında insanlı denemelere başlamış olacağız' dedi.

Uydu haritasında korkutan görüntü: Gerekli tedbirler şimdiden alınmalı

Van'da uydu haritalarına yansıyan görüntülerde kuraklık riski net bir şekilde gözler önüne serildi. Uzmanlardan kuraklığa karşı uyarılar geliyor.

Bakan Varank: “Ülkemizin geleceğini Avrupa’da görüyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözüne atıf yaparak, 'Biz ülkemizin geleceğini Avrupa'da görüyoruz. Bununla birlikte Avrupa'nın geleceğinin de Türkiye'ye bağlı olduğuna inanıyor, Türkiye'nin üyelik sürecini AB açısından bir sınav olarak görüyoruz ' dedi.

Bakan Varank, Xiaomi’nin Avcılar’daki akıllı telefon fabrikasını ziyaret etti

Sanayi ve Teknoloji Bakan Mustafa Varank, Xiaomi'nin fabrikasını ziyaret ettiği esnada tesisinin yılda 5 milyon akıllı telefon üretim kapasitesine sahip olacağını vurgulayarak, 'Tam kapasiteyle üretime geçildiğinde 2 bin vatandaşımız istihdam imkanı bulacak' dedi.

İstanbul'un gizli kalmış 'balık müzesi'

İstanbul'da çok fazla kimsenin bilmediği balık müzesinde 450'den fazla balık türü sergileniyor. Sergilenen balıklar arasında 52 yıl önce tutulmuş bir kurbağa ve çizgili hani balığı, 1970'te yakalanmış bir eşkina ve 1973'te tutulmuş bir öksüz balığı bile var.

Savunma Sanayi Başkanı Demir: Savunma sanayiinde yerlilik oranımız arttıkça masadaki müzakere gücümüz de artmaktadır

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 'Savunma sanayiinde yerlilik oranımız arttıkça, bağımsızlığımız ve masadaki müzakere gücümüz de artacaktır, artmaktadır' dedi.

TOBB 50 bin kişiye yapay zeka eğitimi verecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu, Temel olarak proje kapsamında vereceğimiz eğitimler ile kalifiye insan gücünü artırmak ve yapay zek ekosistemine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bu kapsamda 50 bin kişiye yapay zeka eğitimleri vermeyi planlıyoruz. Üstelik tüm bu eğitimlere katılmak isteyen gençlerimiz ücretsiz olarak bu imkandan yararlanabilecek ifadelerini kullandı.

Türkiye, F-35 programındaki haklarını korumak için atağa geçti!

Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programından çıkarılması sonrasında programdaki haklarını korumak amacıyla ABD'de yapılacak girişimlere yönelik stratejik ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için harekete geçildi.

WhatsApp'tan yeni açıklama geldi

Tepki çeken zorunlu güncelleme kararı ile ilgili WhatsApp'tan yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada platform kararından geri adım atmayacağının sinyalini verdi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım’dan gelen eleştirilere cevap:

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Biz uzayda olmak mecburiyetindeyiz. Şöyle eleştiriler de alınıyor. 'Ülkemizin başka ihtiyacı yok mu? Fakir insanlarımız var' diyenler oluyor. Bunun bununla hiçbir ilgisi yok. Uzayda olmazsak esas biz fakirleşmeye mahkumuz ifadelerini kullandı.

Rekabet Kurulu'ndan WhatsApp kararı

Rekabet Kurulu, Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi şeklinde geçici tedbir alınmasına karar verdi.

Ay'a yolculuk BURAK projesi ile gerçekleşecek

Uzay hayali için yıllardır ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapan Türkiye en somut adımı 2017’de fizibilite çalışması tamamlanan Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Projesi (BURAK) ile atmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği “Milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz” hedefi için de Burak’a hız verilecek.

Türkiye'nin en büyüğü, dünyada sınıfında tek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Uzay Tanıtım Programı'nda gündeme getirdiği, Türkiye'nin en büyük ve dünyada sınıfında tek optik ve kızılötesi teleskobu, 2022'de ilk ışığı alacak. Doğu Anadolu Gözlemevi'nin (DAG) yol dışındaki altyapısının yüzde 95'i ise tamamlandı. Kubbesinin yüzde 90'lık bölümü tamamlanan gözlemevinin, uzay bilimleri çalışmalarına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Elazığ’da roket üretildi, test uçuşları başlatıldı

Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yüksek lisans öğrencisi tez çalışması için danışmaları 2 öğretim üyesiyle birlikte paraşütle inişini sağlayan roket üretti. Motoru ve yakıtı başta olmak üzere tüm teknik malzemeleri de kendileri üreten ekip, roketin 500 metrelik test uçuşlarını yapmaya başladı.

NASA astronotu Ay'da kaybetmişti! 50 yıl sonra bulundu

Astronot Alan Shepard'ın, 1971'deki Apollo 14 görevi sırasında ay yüzeyinde golf oynarken kaybettiğini iddia ettiği golf topları 50 yıl sonra bulundu.

Toplam 35 haber.