Covid19 Haberleri Haberleri

Covid19 Haberleri Haberleri

5 yaşındaki çocukta mutasyonlu virüs görüldü

Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Eyüp Çetin, Konya'da günlük 350-400 koronavaris vakasının görüldüğünü, vakaların bebeklerde bile tespit edildiğini söyledi. Çetin, ''Konya’da mutasyonlu vaka var. Hatta çok sayıda, yaşları da genç. 5 yaşındaki çocuk dahi görüldü'' dedi.

Bakan Koca 1 haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı en çok artan 5 ili açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 vaka oranlarında 1 haftada 100 bin nüfusta görülen vaka sayısı en çok artan ve en çok azalan 5 ilin yer aldığı tabloyu paylaştı. Tabloya göre en çok artış olan il Bilecik, en çok azalış olan il ise Bitlis.

Maske, mesafe, hijyen gribal enfeksiyondan da koruyor

Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Davut Akduman, maskenin covid-19’da etkili olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından da koruyacağını söyledi.

Covid-19 aşısı mesai saatleri dışında ve hafta sonu da yaptırılabilecek

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının mesai saatleri dışında ve hafta sonu da hastanelerden randevu alınarak ücretsiz uygulanabildiğini hatırlattı.

Covid-19 savaşçılarının yoğun kış şartlarında aşıyı ulaştırma serüveni

Covid-19 ile mücadele kapsamında başlatılan aşılama programı hızla devam ediyor. Bu kapsamda Covid-19 ile ön cephede savaşlarını sürdüren sağlık çalışanları, dağ taş, kar kış demeden sırası gelen herkese aşıyı ulaştırmaya çalışıyor.

81 il için kısıtlamaların seyri belli oldu!

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Akın, Bakan Koca'nın duyurduğu salgın yönetiminde 'yerinde karar' dönemini anlattı. Akın, "Mesela İstanbul'da Şile ile Kadıköy aynı oranda vaka yüküne sahip midir? O zaman 'A' ilinde belirli bölgelerde belirli işletmeler açık olacak veya hastalık yükü yüzünden 'B' ilinde bu tip yerlerin tamamı kapalı olacak. 'Yerinde karar' dediğimiz dönem burada devreye girecek" dedi.

Pandemi bitince insanlar nasıl davranacak?

Bir yıldan fazla süredir tüm dünyada koronavirüsle mücadele kapsamında sosyal mesafe, maske takma zorunluluğu, kısıtlamalar, OHAL uygulamaları özgürlükleri sınırlarken, pandemi sonrası insanların nasıl davranacağı merak konusu oldu.

Türkiye’nin en kapsamlı onkoloji hastanesinin Başhekimi uyardı: “Kanser hastaları mutlaka Covid-19 aşılarını olsun”

4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla açıklamalarda bulunan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, 'Kanser hastaları, eğer genel durumunuz iyi ve hekiminiz size aksi bir şey söylemiyor ise lütfen ilgili aile hekiminize ya da ilgili sağlık kuruluşuna başvurarak, Sağlık Bakanlığı talimatlarını takip ederek Covid-19 aşılarınızı olunuz. Biz kanser hekimleri olarak kanser hastalarının aşılanmasını arzuluyoruz' dedi.

Afrika’dan gelen şahıs 10 kişiye Covid-19 bulaştırdı, köy karantinaya alındı

Afrika’dan Elazığ'daki köyüne gelen şahsın temas ettiği 10 kişinin korona virüs (Covid-19) testi pozitif çıkınca İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile köy karantinaya alındı.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Ateş Kara 'rahatlama' için tarih verdi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, aşılamanın planlandığı gibi sürmesi durumunda yaz aylarında genel bir rahatlamanın olabileceğini söyledi. Kara, bir sonraki kış mevsimi için ise uyardı.

Mutasyonlu koronavirüs Tunceli'ye sıçradı

Tunceli'de bir süre önce koronavirüs testi pozitif çıkan sağlık çalışanından alınan ve Ankara'ya gönderilerek incelenen numunelerde mutasyona uğramış virüs tespit edildi.

Hastane yönetiminden korona ile mücadele eden birimlere teşekkür belgesi

Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde korona virüsle mücadelede gösterilen emek ve özveriden dolayı birim ve kliniklere teşekkür belgesi takdim edildi.

Ülkelerden bilgi çalıp aşı üretiyorlar

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıkmasından bu yana ülkede herhangi bir vaka görülmediğini iddia eden Kuzey Kore'nin yabancı bilim adamlarından hacklediği verileri kullanarak kendi koronavirüs aşısını geliştirmeye başladığı iddia edildi

Bakanlıktan huzurevi sakinlerine yönelik manevi destek programı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Covid-19 salgını döneminde yaşlıların psikolojilerinin güçlendirilmesi ve süreçten en az düzeyde etkilenmeleri amacıyla huzurevi sakinlerine yönelik manevi destek programı hazırladı.

Merkel'den koronavirüs vurgusu: Sen yapmadıkça iyi bir şey yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, video konferans aracılığı ile katıldığı Dünya Ekonomi Formunda (WEF) yaptığı konuşmada, koronavirüs (Covid-19) salgınını önlemek için izolasyonun çözüm olmadığını belirtti.

Kafe ve restoranlar için tarih verildi!

Kayıpmaz, kafe ve restoranlar ile ilgili, "Bizim de arzumuz bunun en kısa zamanda olması ama kış ayları tehlikeli bir dönem. Biraz daha gözleme ihtiyaç var. Bu da bir aydan biraz daha fazla zaman istiyor. Mart ayında bunların gündeme gelmesi yerinde olacaktır." diye konuştu..

Bilim Kurulu üyesinden Uludağ tepkisi

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Ne yazık ki hafta sonu ortaya çıkan görüntüler, hem kayak pistlerinde hem de otellerin kapalı alanlarında ciddi bir yoğunluğu gözler önüne serdi. Bu durum tabi ki bir tehlike oluşturuyor” dedi.

Eşitsizlik bir kez daha ortaya çıktı: Yoksul ülkelere aşı kalmadı!

Aşılara erişimdeki adaletsizlik, ülkeler arasında mevcut ekonomik eşitsizlikleri, insani gelişmişlik farklarını derinleştirme tehlikesi taşıyor. Kasım ayınca aşıların hazır olacağı duyurulmasına karşın, yoksul ülkeler aşıya ulaşamadı...

Prof. Dr. Canan Seren: “Bebeklerin birçoğu doğum sırasında anneden enfekte oluyor”

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Prof. Dr. Canan Seren, 'Bebeklerin birçoğu doğum sırasında anneden enfekte oluyorlar. Anneden bebeğe Covid-19 geçişi, anne karnındayken geçtiği net olarak ispatlanamadı' dedi.